Výroba bábok

Marcová projektová úloha nás trošku potrápila svojou náročnosťou. Jej náplňou bola totiž výroba bábok z vlny, špagátu alebo starých látok. Keďže sme nič podobné ešte spolu nerobili, začali sme od úplného začiatku, a tým bolo namotávanie, strihanie a viazanie vlny. Aj keď sme si zo začiatku veľmi neverili, výsledok nás príjemne prekvapil. Za okamih sme mali triedu plnú malých brmbolčekov. Postačili nám na to dva kruhy z tvrdého papiera, klbko vlny a pár šikovných rúk.

Následne sme rozmýšľali, ako by sme naše brmbolčeky dokázali dotvoriť tak, aby z nich vznikli bábky.  Najjednoduchšia premena bola na rôzne druhy vtákov - stačilo na brmbolček prilepiť očká, zobák, krídla... a bábky boli na svete!

Keďže každá správna bábka má slúžiť na hranie v bábkovom divadle, spoločne sme hľadali rozprávku, v ktorej by si naši "brmbolčekoví herci" mohli zahrať. Toľko sme hľadali, až sme našli. Rozprávka O ŠKAREDOM KÁČATKU od H.Ch.Andersena je predsa plná najrozmanitejších vtákov! Okrem starej kačky a jej káčatiek v nej vystupujú aj husi, sliepky, kohút, labute... Po jej menšej úprave a dôkladnom naštudovaní sme si spoločne túto rozprávku zahrali v kufríkovom divadle:

Zo zvyšných brmbolcov sme si vytvorili pštrosiu samičku, ktorá už je skutočnou závesnou pohyblivou bábkou - tzv. marionetou. Preto si jej ovládanie vyžadovalo aj trošku tréningu a zručnosti:

Povzbudení prvým úspechom pri výrobe zvierat sme sa pustili aj do výroby ľudských postáv. Keďže namotávanie, viazanie a strihanie vlny sme si už vyskúšali, pridali sme k tomu aj jej zapletanie. Hoci mali pri tejto činnosti dievčatá menšiu výhodu, ani chlapci sa nenechali zahanbiť. Pozrite sa, ako sa nám vydarili naši panáci, pajáci a pandrláci :o).

Vytvořeno pomocí služby Padlet

Do tretice sme si vyskúšali výrobu obojstranných bábok z tvrdého papiera a kúska látky. Tu sme si už vyskúšali aj základy šitia. Navliecť niť do ihly, urobiť uzlík, zvládnuť jednoduchý steh a zakončovací uzlík nebolo až také jednoduché, ako sme si mysleli. Trpezlivosť sa však vyplatila a my sme sa nakoniec mohli pochváliť takýmito "fešandami":

A takto sa s marcovou projektovou úlohou vysporiadali naši kamaráti z partnerských škôl:

Vytvorené v službe Padlet

Veľmi zaujímavou, ale zároveň i náročnou marcovou úlohou bolo vytvorenie spoločnej básne. Jej zvláštnosťou bolo nielen to, že sa na jej tvorbe podieľali všetky partnerské školy, ale najmä fakt, že každý verš sa začínal jedným písmenom z názvu nášho spoločného projektu. Takejto básni hovoríme akrostich. Jej náročnosť spočívala najmä v tom, že musela byť napísaná v angličtine. Keďže my sa tento svetový jazyk učíme ešte len prvý rok, bola to skôr úloha pre pani učiteľky. Jej spracovanie si však zobrali na starosť žiaci. A tu je jej finálna podoba:

DOĞA ELÇİLERİ /NATURE AMBASSADORS

V následnom dotazníku sme vymýšľali pre našu spoločnú báseň nadpis. Z viacerých navrhnutých možností získal v záverečnom hlasovaní najviac bodov nadpis: "VOICE OF NATURE/HLAS PRÍRODY."

A tu je preklad našej spoločnej básne: 

Nenič, čo si nevytvoril.

Ak nechceš byť bez lesov,

zasaď ďalší strom na Zemi.

Bez stromov nie je kyslík.

Ak sa dotkneš rukami krásneho sveta farbistého,

nielen rukami (ale aj srdcom),

kvety, potoky, moria,

budú tu pre teba neustále.

Hory maľované tulipánmi,

potôčiky na úpätí.

Ak chceš pozorovať tieto krásy v budúcnosti,

s láskou sa staraj o prírodu.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky