Hry z odpadu
Aj odpad môže byť užitočný. Ako? Skúste si z neho vytvoriť spoločenské hry (tradičné i netradičné) a uvidíte, koľko zábavy vám prinesú. My sme si ich vyrobili hneď niekoľko:
1. Človeče, nehnevaj sa:
Pomôcky: vrchnáky z PET fliaš, kartón, nožnice, lep, farebný papier, hracia kocka
Pravidlá: Hra je pre dvoch až štyroch hráčov. Pred začiatkom hry si zvolí každý hráč svoju farbu a dostane štyri figúrky (vrchnáky z PET fliaš) tejto farby, ktoré postaví do príslušného farebného štvorca. Na začiatku hry sa hádže 3x kockou. Hráč, ktorý prvý hodí šesť bodov, môže začať hru. Keď je hráč na rade, hodí jedenkrát kockou a postúpi so svojou ľubovoľnou figúrkou umiestnenou v hre, v smere šípok po hracej dráhe o toľko polí, koľko bodov hodom kockou dosiahol. Keď hráč hodí kockou šesť bodov, hádže ešte raz. Úlohou hráčov je priviesť všetky figúrky od začiatku do konca. Kto prvý obsadí všetky štyri políčka vo svojom domčeku, vyhráva. Ďalší hráči pokračujú v hre, kým nedosiahnu cieľ. V prípade, že protihráčova figúrka stojí v ceste, je potrebné ju vyhodiť. Vyhodené figúrky tak musia hrať od začiatku. Hru vyhráva hráč, ktorý prvý umiestni všetky svoje figúrky do svojich cieľových polí.
2. Dáma:
Pomôcky: vrchnáky z PET fliaš, kartón, nožnice, lep, farebný papier,
Pravidlá: Každý hráč má na začiatku 8 figúrok (pešiakov) stojacich oproti sebe v prvých dvoch radoch na čiernych políčkach. Pešiaci sa pohybujú po diagonálach (šikmo) a nesmú preskakovať svoje vlastné figúrky. Pešiak sa môžete pohybovať iba smerom vpred, nesmie "cúvať". Pri bežnom ťahu sa figúrky smú pohybovať iba po jednom políčku. Vyhodenie súperovej figúrky sa uskutoční jej preskočením. Ak sa v ceste figúrky, ktorá vyhadzuje, nachádza aj ďalšia súperova figúrka, tak ju môže takisto preskočiť. Medzi preskakovanými súperovými figúrkami musí byť vždy jedno pole voľné - figúrky nemôžu stáť tesne za sebou. Po každom dopade sa môže zmeniť smer ďalšieho skoku. Ak sa pešiak dostane na druhú stranu šachovnice, stane sa z neho dáma. Tá sa môže pohybovať po diagonálach vpred aj vzad o ľubovoľný počet polí. Ak má dáma možnosť vyhodiť súperovu figúrku a nespraví tak, súper mu môže túto dámu zobrať (vyhodiť). V klasickej dáme má dáma prednosť, čo znamená, že ak hráč môže vziať súperove figúrky pešiakom aj dámou a rozhodne sa ich vziať pešiakom, súper mu môže opäť túto dámu vziať. Hru vyhráva hráč, ktorý zoberie súperovi všetky jeho figúrky. Hra sa môže skončiť aj remízou, ak hráč nedokáže uskutočniť ťah alebo už nemá "cenu" pokračovať v hre.
3. Smolíček Pacholíček:
Pomôcky: vrchnáky z PET fliaš, kartón, nožnice, lep, farebný papier, tégliky z jogurtov, hracia kocka s farebnými poľami
Pravidlá: Na hernom pláne je treba nájsť ukrytého "Smolíčka Pacholíčka" ("zdvojená" figúrka vytvorená zlepením dvoch vrchnákov z PET fliaš). "Smolíček Pacholíček" je ukrytý pod jedným z klobúčikov (téglikov z jogurtov), podobne ako vrchnáky rôznych farieb. Je dôležité, aby farby vrchnákov boli rovnaké ako farby na hracej kocke. Jeden z hráčov má za úlohu rozostaviť všetky vrchnáky a "Smolíčka Pacholíčka" na ľubovoľné kolieska herného plánu. Kolieska prikryje téglikmi. Prvý hráč hádže farebnou kockou. Ak je hodená farba zhodná s farbou vrchnáka pod vybratým téglikom, môže si vrchnák vziať a hádže ešte raz. Ak hodená farba nie je zhodná s farbou vrchnáka, hádže nasledujúci hráč. Hra končí, keď jeden z hráčov nájde "Smolíčka Pacholíčka". Obmena hry: každej farbe (aj "Smolíčkovi Pacholíčkovi") na začiatku hry priradíme určitý počet bodov. Vyhráva ten, kto má po odkrytí všetkých téglikov najviac bodov.
4. Piškvorky:
Pomôcky: vrchnáky z PET fliaš, kartón
Pravidlá: Cieľom tejto hry je umiestniť päť figúrok do súvislého radu vodorovne, zvislo alebo po uhlopriečke (šikmo). Hra začína na prázdnom hracom poli. Každý hráč môže umiestniť v každom ťahu jednu figúrku na ľubovoľné neobsadené pole. Hra končí vtedy, ak je splnená jedna z nasledujúcich podmienok:
- jeden z hráčov umiestni päť alebo viac figúrok do súvislého radu vodorovne, zvisle alebo šikmo
- celá hracia plocha sa zaplní figúrkami, a pritom ktorýkoľvek z hráčov nesplní predchádzajúcu podmienku pre víťazstvo. V tom prípade hra končí remízou.
5. Tetrys:
Pomôcky: prázdne kartónové obaly z vajíčok, nožnice, farby, štetec
Pravidlá: Cieľom hry je skladať bloky rôznych tvarov vedľa seba tak, aby sa neprekrývali a aby na hracom pláne nezostalo žiadne miesto prázdne.
6. Streľba na cieľ:
Pomôcky: kartón, mikroténové vrecká, lepiaca páska, nožnice, farby, štetec, tégliky z jogurtov, balóny, novinový papier
Pravidlá: Z kartónu si vytvoríme hlavu ľubovoľného zvieraťa s väčším otvorom na ústa. Do tohto otvoru vlepíme mikroténové vrecko tak, aby vznikol zásobník na vhodené guľôčky. Strieľať budeme za pomoci jogurtového téglika, ktorému odrežeme dno a natiahneme naň balónik. "Muníciou" budú guličky vyrobené zo stlačeného novinového papiera. Vyhráva ten, kto častejšie zasiahne cieľ.
Keďže hier nie je nikdy dosť, vyrobili sme si aj také, ktoré si môžeme zahrať sami. Nechali sme sa inšpirovať živočíšnou ríšou a zhotovili sme si:
- "Hladné žabky" z roliek od toaletného papiera
- "Neposedné chobotničky" z prázdnych PET fliaš a slamiek
Zistili sme, že s odpadovým materiálom sa dá aj "čarovať". Stačia na to 3 rolky z papierových utierok a 2 rôznofarebné stuhy. A "kúzlo" je na svete:
Na spoločnom on-line stretnutí sme všetky vytvorené hry predstavili našim projektovým partnerom.
Vo februárovom padlete sme si zas pozreli, aké hry sa z odpadového materiálu podarilo vyrobiť našim projektovým kamarátom:
"Hrať" s odpadovým materiálom sa však dá aj prostredníctvom rôznych počítačových hier. Tu sú hneď 2, vďaka ktorým sa nielen zabavíte, ale sa aj zdokonalíte v separovaní odpadu a zároveň si zopakujete, ako správať k životnému prostrediu:
ČO KAM PATRÍ?
ČO JE SPRÁVNE A ČO NIE?