ENVIROKALENDÁR

16.9. Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Ozón je vrstva vzduchu v atmosfére, ktorá chráni planétu pred dopadom nebezpečných slnečných ultrafialových lúčov. Každým rokom sa však ozónová vrstva stenšuje. Príčinou sú nešetrné zásahy človeka do prírody (plyny FREÓNY, jadrové výbuchy, nadzvukové lietadlá, spaľovanie fosílnych palív, chemický priemysel, doprava...). A aké sú dôsledky takéhoto správania? Výrazná zmena zemskej klímy (povodne, ničivé víchrice, dlhotrvajúce suchá...), zvýšený výskyt zdravotných problémov u ľudí i u zvierat, negatívne pôsobí aj na ekosystémy (znížený rast zelených rastlín, narúša potravinový reťazec v oceánoch).

Uvedomme si, že nie sme pánmi sveta a keď chceme dýchať zdravý vzduch, zaistiť zdravú budúcnosť pre ďalšie generácie dodržiavajme určité zásady. Život bez škodlivých látok, ktoré momentálne dýchame však nezaistí človek sám. Pre zlepšenie kvality životného prostredia by mali niečo urobiť najmä firmy alebo štáty, ktoré však často zanedbávajú ochranu životného prostredia a majú najväčší podiel pri jeho znečisťovaní.

Ako my môžeme prispieť k tomu, aby škodliviny zbytočne neunikali do ovzdušia:

  • šetriť elektrickú a tepelnú energiu 
  • pri nakupovaní rozmýšľať ekologicky 
  • minimalizovať odpady    

21.9. - Deň biosféry

Biosféra je živý obal Zeme. Tvoria ho rastliny, živočíchy a mikroorganizmy.

Aby sme lepšie pochopili, čo to tá biosféra je, jednu sme si vytvorili priamo v triede. Jej výroba bola pomerne jednoduchá. Potrebovali sme sklenenú nádobu s uzáverom (korkovým či skleneným). Na jej dne sme vytvorili drenážnu vrstvu, pozostávajúcu z väčších kameňov, cez ktoré bude pretekať prebytočná voda. Na ne sme nasypali zeminu a zasadili rastliny.

Ak sme túto "biosféru v skle" vytvorili správne, zaobíde sa v ďalšom období bez ďalších zásahov. Keďže ide o uzatvorený systém, netreba rastliny po prvom zaliatí ani polievať. Vyparená voda sa zrazí na skle a rastliny znovu zavlaží.

4.10. Svetový deň zvierat

Je pre nás samozrejmosťou, že zvieratká sa stali súčasťou nášho každodenného života. Sú našimi spoločníkmi, pomocníkmi, ochrancami. Mnohí ľudia sú na ich pomoc odkázaní. Vedia byť najvernejšími priateľmi. Nesklamú, nezradia, nevyklebetia skryté tajomstva, sú verní, nenároční, chápaví spoločníci. Nemajú prehnané nároky, prijmú čo sme ochotní im poskytnúť. Sú vďační za pohladkanie, pritúlenie, milý tón slov. Ktorý človek by mal toľko naj...?

A práve človek je ten nevďačník, ktorý ich pre svoje pohodlie, sebectvo, pýchu, často ničí a zabíja. Pre norkový kožuch, kabelku z krokodílej kože, perlový náhrdelník... len vďaka človeku a jeho nehospodárneho prístupu k prírode vymierajú stovky živočíchov. Zamyslime sa: veď bez zvierat by bol svet pustý, jednotvárny, prišli by sme o prekrásne zážitky a o verných kamarátov.

Je na nás, aby sme podľa vlastných síl zvieratám pomáhali, chránili ich. Nielen v tento deň, ale počas celého roku by sme im mali vyjadrovať vďaku za ich nezastupiteľné miesto medzi nami.

Vytvořeno pomocí služby Padlet

14.10. Medzinárodný deň redukcie katastrof

Počas posledných upršaných dní sme si viacerí naplno uvedomili silu prírody. Extrémne prejavy počasia boli takmer na dennom poriadku. Správy boli plné záberov rozliatych korýt riek, hasičov vyrážajúcich k zatopeným domom, zosúvajúcich sa svahov, podmytých ciest, zatopených ľudských príbytkov...

Je smutným faktom, že prírodné katastrofy sa dnes objavujú v priemere dvakrát častejšie než v minulosti. Preto je najvyšší čas na to, aby sa ľudia zamysleli nad príčinami ich vzniku. My sme sa o to pokúsili na hodine čítania pri tvorbe spoločnej básne:

DOBRE VIDÍME LEN SRDCOM

Otvor oči, čo vidíš?

Plastové fľaše pod stromami, veľa papiera pod horami.

Sklené črepy pri kríkoch, hrdzavý šrot pri kvetoch.

Tony smetí v potokoch, mŕtve ryby na brehoch.

Zatvor oči, čo cítiš?

Silný zápach z tovární, hustý dym zo spaľovní.

Čierne skládky pri riekach, kopy smetia na mrežiach.

Otvor srdce, niečo rob!

Pomôž Zemi, neleňoš!

(Karim Marguš, Lucia Lovišková, Sebastián Suchár, Tobias Schiller, 2.A)

Keďže jej finálna podoba sa nám celkom páčila, prihlásili sme ju do celoškolskej súťaže "Dobre vidíme len srdcom." Lebo len ten, čo má srdce na pravom mieste, dokáže pochopiť, že prírodné katastrofy sú len obranou našej planéty na to, ako sa k nej správame.

16.10. Svetový deň výživy

Výživa spolu s fyzickou aktivitou výrazne ovplyvňuje zdravie človeka. Dodáva nám nielen energiu, ale i živiny potrebné pre život. Ako pomôcka pri zdravom a správnom stravovaní slúži tzv. potravinová pyramída. Podľa nej by 40 % nášho denného príjmu potravín mali tvoriť obilniny, chlieb, ryža a cestoviny, 35 % ovocie a zelenina, 20 % mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy, 5 % tuky, oleje a sladkosti.

Veľmi dôležité je však aj správne rozloženie celodenného príjmu stravy. Základom sú tri hlavné jedlá - raňajky, obed a večera a 1 - 2 menšie porcie medzi hlavnými jedlami - desiata a olovrant. Čo sa týka ich veľkostí, stačí sa riadiť starým príslovím: "Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako sluha a večeraj ako žobrák."

Keďže správna výživa sa významnou mierou podieľa na zdravotnom stave obyvateľstva, ovplyvňuje kvalitu a dĺžku života a je i hlavnou podmienkou prevencie a liečby najvýznamnejších ochorení, pripomenuli sme si jej dôležitosť hneď niekoľkými aktivitami:

  • zhotovenie spoločnej potravinovej pyramídy
  • vlastnoručná výroba ovocných šalátov
  • súťaž o najzdravšie denné menu

20.10. Stredoeurópsky deň stromov

V tento deň si ľudia pripomínajú dôležitosť a význam stromov pre život, spoločne ich vysádzajú a realizujú ďalšie zaujímavé aktivity a programy. My sme si o stromoch zistili niekoľko zaujímavostí:

  • od ich existencie je závislá prevažná väčšina všetkých foriem života
  • Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe (rozloha lesov tvorí takmer polovicu z jeho celkovej plochy)
  • jedným z hlavných dôvodov ťažby stromov je výroba papiera
  • na výrobu 1 tony obyčajného papiera je potrebných 17 dospelých stromov

Niekoľko rád k záchrane stromov:

  • neplytvajme zbytočne papierom
  • nikdy netlačme a nekopírujme dokumenty zbytočne
  • používame recyklovaný papier (papier môže byť recyklovaný 6 - 8 krát)
  • dávajme prednosť internetovým verziám novín a časopisov
  • odmietajme reklamné letáky (v jednej poštovej schránke sa môže ocitnúť za rok až 40 kg nechcenej pošty, ktorá zvyčajne končí v odpadkovom koši)
  • separujme odpad - papier ( noviny, časopisy, knihy, zošity, písací papier, ústrižky, prospekty, kalendáre, telefónne zoznamy, obalový papier, vlnité lepenky, papierové a kartónové krabice)
  • vhadzujme tento odpad do zberných kontajnerov s označením papier

Aby sme sa o stromoch rastúcich v našich lesoch dozvedeli čo najviac, vybrali sme sa do školskej knižnice a požičali si knihu Ľuda Ondrejova "Keď pôjdeš horou". Zábavné poučenie o jednotlivých druhoch stromov je doplnené vernými ilustráciami, ktoré zachytávajú nielen stromy samotné, ale aj ich plody a listy.

21.10. Deň jablka

Nie nadarmo sa jabĺčku hovorí "domáci lekár". Je všeobecne známe, že chráni mozog, zlepšuje funkciu srdca, bojuje proti chrípke, kašľu, horúčke, prechladnutiu, posilňuje ďasná v ústach, prečisťuje celý organizmus... Napriek tomu, že rastie takmer v každej záhrade a je cenovo dostupné pre všetkých, často siahame po exotických plodoch z cudziny oveľa viac ako práve po jabĺčku. Práve preto sme venovali celý jeden deň tomu, aby sme si pripomenuli jeho blahodárny vplyv na ľudský organizmus.

Hneď ráno sme si rozdali výkresy, na ktoré si každá skupina nakreslila krásne okrúhle jabĺčko. Našou snahou bolo získanie čo najväčšieho počtu červených jabĺčkových razítok, ktoré sme si mohli po každej správnej odpovedi odtlačiť na výkres. Koho jabĺčko najrýchlejšie "sčervenalo", ten vyhral. A za čo sme mohli získať body?

Na hodine matematiky za tvorbu slovných úloh, riešenie " jablkových" príkladov, lúštenie matematických hádaniek, rébusov, číselných reťazí... Na slovenskom jazyku sme zas v najznámejšej slovenskej ľudovej piesni o jabĺčku hľadali zdrobneniny, slová s rozlišovacími znamienkami, rozdeľovali slová na slabiky, tvorili vety a príbehy o jabĺčkach... Rovnako usilovní sme boli aj na hodine čítania s písaním, kde sme v texte O jablonke hľadali hlavné a vedľajšie postavy príbehu, vymýšľali nový nadpis pre text, prerozprávali celý príbeh podľa obrázkovej osnovy, spoznávali príslovia a porekadlá o jablkách... Celý tematický deň sme zavŕšili na dvojhodinovke výtvarnej výchovy nádhernými mozaikami, v ktorých sme si vyskúšali miešanie doplnkových farieb a najrozmanitejších farebných odtieňov, ktorými hýria tieto chutné plody.

No a aký by to bol Deň jablka, keby sme jabĺčka vôbec neochutnali! Preto sme si každý na tento deň priniesli vlastné jablko, ktoré sme počas veľkej prestávky s chuťou zjedli. Pevne verím, že sa od dnešného dňa stane častejšou súčasťou našich desiat :o).

5.12. Svetový deň pôdy

Svetový deň pôdy si pripomíname od roku 2014. Jeho cieľom je upozorniť na dôležitosť čistoty pôdy pre potravinovú bezpečnosť, zdravé ekosystémy a pre blaho ľudstva. 

Hoci sme sa o pôde ešte na hodinách prvouky neučili, dokázali sme o nej veľa informácií zistiť aj za pomoci našich zmyslov. Stačilo si zadovážiť vzorky rôznych druhov pôd. My sme si priniesli pôdu zo záhrady a z lesa. Prostredníctvom zraku, čuchu a hmatu sme zisťovali jej farbu, tvar, vôňu/zápach či prítomnosť vody. Všetky skúmané vzorky pôdy obsahovali aj iné súčasti (listy, ihličie, živé organizmy, prázdne ulity, kamene...), ktoré sme starostlivo roztriedili na živé, neživé a odumreté. Prítomnosť neživých zložiek prírody sme zistili po tom, ako sme preskúmanú pôdu presypali z papiera opäť do téglikov. Papierová podložka totiž zostala vlhká a mierne zvlnená pričinením vody, ktorú pôda obsahovala. Po vsypaní pôdy do vody sme si zas všimli malé stúpajúce bublinky, ktoré nás upozornili na prítomnosť vzduchu v pôde.

Tieto základné informácie nám pomohli pochopiť,  že pôda je oveľa viac než len neživý piesok a pár kamienkov. Je plná života, bez ktorého by nemohli vzniknúť ideálne podmienky pre rast rastlín či život živočíchov. Práve preto je jej trvalá ochrana mimoriadne dôležitá. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky