HĽADAJ, SKÚMAJ, OBJAVUJ...-

Ako si vypestovať klíčky?

Chceš oživiť svoj jedálniček? Daj si naklíčiť rôzne semienka či strukoviny. Sú bohatým zdrojom látok prospešných pre náš organizmus - obsahujú množstvo vitamínov, bielkovín, minerálov a vlákninu. Príroda totiž do každého semienka ukryla nevídanú energiu, ktorú môžeme naklíčením zmysluplne využiť. Stačí ich prebudiť vo vode. Ako? Stačí týchto pár jednoduchých krokov:

  • je potrebné zadovážiť si zdravé a kvalitné semienka (my sme si kúpili fazuľky mungo, ktoré sú nielen veľmi chutné, ale navyše zvyšujú obranyschopnosť organizmu pred chorobami a vírusmi)
  • semienka sme roztriedili a odstránili z nich nečistoty
  • opláchli sme ich pod tečúcou vodou, nasypali do misky a zaliali vodou (vody by malo byť aspoň trikrát toľko, koľko je semien)
  • každý deň sme ich niekoľkokrát zlievali a premývali vodou (klíčením niekoľkokrát zväčšili svoj objem)
  • po štyroch dňoch boli pripravené na konzumáciu

Ako dýchajú stromy?

Dýchanie je nevyhnutnou podmienkou života nielen človeka, ale aj rastlín. Dýchanie vyžaduje prítomnosť kyslíka. Kým človek ho prijíma nosovou alebo ústnou dutinou, do rastliny sa dostáva celým povrchom tela - cez tzv. prieduchy. Ako taký prieduch vyzerá, sme sa dozvedeli pomocou jednoduchého pokusu:
Pomôcky: list rastliny (použili sme rôzne druhy listov izbových rastlín), priehľadná lepiaca páska, mikroskop, podložné sklá, nožnice, bezfarebný lak na nechty
Pracovný postup:

  • spodnú časť listu (asi 1cm²) sme natreli bezfarebným lakom na nechty
  • po zaschnutí laku sme prelepili túto plochu strednou časťou lepiacej pásky tak, aby jej konce ostali voľné
  • voľnými koncami pásky sme opatrne stiahli vrstvu laku
  • lepiacu pásku sme prilepili na podložné sklo tak, aby vrstva s lakom ostala vystretá
  • získaný preparát sme dali pod mikroskop

Ako sa rozširujú semená?

Javor patrí medzi vysoké, statné, košaté stromy. Kvitne v apríli, niekedy skôr, ako vypučia prvé listy. Poskytuje tvrdé, takmer biele, dobre štiepateľné, veľmi trváce a zvučné drevo. Drevo javora má dokonca jasnejší zvuk ako mahagónové drevo, a preto sa s obľubou používa na výrobu hudobných nástrojov ako sú husle, violy, violončelá, kontrabasy a gitary. Jeho tvrdosť zas vedia oceniť napríklad výrobcovia bowlingových dráh alebo výrobcovia baseballových pálok. Používa sa tiež v stolárstve, rezbárstve, na výrobu nábytku . . . Ďalšou neoceniteľnou vlastnosťou javorového dreva je to, že horí nielen vo vysušenom stave, ale aj v surovom a má dobrú výhrevnosť.
Plodom javora je krídlatá dvojnažka, tiež súčasť "jedálneho lístka" niektorých druhov vtákov a cicavcov. Deti plody javora často nazývajú "helikoptéry" kvôli tomu, ako sa točia, keď padajú. Vďaka pomalému pádu semien sa tak javor dokáže rozmnožovať na väčšie vzdialenosti. 
A práve túto jeho schopnosť sme sa pokúsili napodobniť na hodine prvouky. Ako sa nám darilo a či naše "vrtuľníčky" naozaj lietali, sa môžete presvedčiť sami (maketa):

Čo rastie v blízkosti školy?

V rámci nášho prvého samostatného projektu sme zmapovali, aké rastliny rastú v areáli školy. Vybrali sme sa do terénu a podrobne sme preskúmali všetky živé prírodniny, ktoré sa nachádzajú na školskom dvore. Všímali sme si najmä dreviny - druhy listnatých a ihličnatých stromov, tvar koruny, štruktúru kôry, veľkosť a tvar listov,... Nazbierali sme si vzorky listov, ktoré sme po návrate do triedy dali vylisovať. Následne sme ich použili pri tvorbe herbárov, v ktorých sme si zároveň zopakovali najznámejšie kvitnúce byliny, hlavné časti rastlinného tela, ale aj rôzne druhy (najmä jedlých) semien.

Čo potrebujú semená, aby vyklíčili?

Semená rastlín slúžia na rozmnožovanie. Zo zrelých, zdravých a nepoškodených semien môžu vyrásť nové rastliny. Aké podmienky potrebujú na to, aby vyklíčili, sme sa rozhodli zistiť pomocou jednoduchého pokusu.

Pomôcky: 5 plastových fliaš, nožnice, hrubšie šnúrky, obväz, pôda, semená fazule, štrk, alobal.

Postup:

  • 1. fľaša (ideálne podmienky): Plastovú fľašu sme prestrihli na polovicu. Vrchnú časť sme otočili naopak a vložili do spodnej, ktorú sme naplnili vodou. Cez hrdlo fľaše sme prevliekli šnúrku tak, aby bola ponorená vo vode. Do vrchnej časti sme nasypali pôdu. Aby sa cez hrdlo nesypala von, na dno sme dali kúsok naskladaného obväzu. Do pôdy sme zasadili semená fazule.
  • 2. fľaša (bez vody): rovnaký postup ako pri 1. fľaši, ale do spodnej časti sme nenaliali vodu
  • 3. fľaša (bez svetla): rovnaký postup ako pri 1. fľaši, ale na záver sme celú fľašu obalili alobalom
  • 4. fľaša (bez tepla): rovnaký postup ako pri 1. fľaši, ale fľašu sme umiestnili na studené miesto
  • 5. fľaša (bez živín): rovnaký postup ako pri 1. fľaši, ale namiesto pôdy sme nasypali do vrchnej časti fľaše štrk

V priebehu 4 týždňov budeme rastliny pozorovať a pravidelne si zaznamenávať naše zistenia do tabuľky:

Ako si vyrobiť hmyzí hotel?

Väčšina ľudí si akýkoľvek hmyz spája s nepríjemnými zážitkami. Štíti sa ho a ani vo sne by nikomu z nich nenapadlo stavať pre túto "nepotrebnú háveď" nejaké príbytky. Málokto si však uvedomuje, aký je hmyz potrebný, pretože prispieva k dôležitému opeľovaniu rastlín, bez ktorého by sme nemali základné potraviny, slúži tiež ako potrava pre iných živočíchov, a taktiež likviduje ďalších drobných škodcov.

Práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli vybudovať pre všetky, mravce, lienky, pavúky, osy, chrobáky a mnohonôžky úkryt, ktorý ich ochráni pred nepriaznivým počasím a v ktorom sa budú môcť rozmnožovať a starať o svoje potomstvo. Čo sme na to potrebovali?

Pomôcky:

  • drevená debnička (nám k tomuto účelu veľmi dobre poslúžil starý domček pre trpasličieho králika)
  • stredové rolky od toaletného papiera
  • rôzny suchý prírodný materiál (menšie polienka, kúsky hrubších stebiel, nalámané konáriky, suchá tráva, rôzne druhy šišiek, mach, čokoľvek, čo nájdeme bežne v prírode)

Postup:

Stredové rolky z toaletného papiera vyplníme rôznym prírodným materiálom. Následne ich umiestnime do drevenej debničky tak, aby sme vytvorili rôzne zákutia a hmyz sa tak mal kam ukryť. Niekedy je dobré celú plochu prekryť pletivom s drobnými očkami, aby sa zabránilo vyzobávaniu hmyzu vtákmi.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky